Akfen Yenilenebilir Enerji (AKFYE) halka arz ne zaman, eşit mi oransal mı?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 2 Mart 2023 tarihinde Akfen Yenilenebilir Enerji'nin halka arzına onay verdi. AKFYE halka arz ne zaman?

Akfen Yenilenebilir Enerji (AKFYE) halka arz ne zaman, eşit mi oransal mı?
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 2 Mart 2023 tarihinde Akfen Yenilenebilir Enerji’nin halka arzına onay verdi. Peki, AKFYE halka arz talep toplama tarihleri ve saatleri ne zaman, eşit dağıtım mı oransal mı kaç lot verir, hangi bankalar, T1 ve T2 ile alınır mı, katılım endeksine uygun mu, hisse kodu ve fiyatı nedir?

SPK’nın 2 Mart tarihli haftalık bülteninde 1 şirketin halka arzına, 1 şirketin de sermaye artırımına onay verdi. Halka arz için onay alan şirket Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. olurken, Bayrak EBT Taban Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin de %100 bedelsiz sermaye artırımı onaylandı.

Akfen’in halka arz onayı almasının ardından ise yatırımcılar gözünü bu şirkete dikti. Halka arza katılan isteyen bireysel yatırımcılar da şirket ve şirketin halka arzına dair detayları araştırıyor. Biz de sizler için AKFEN’in halka arz detaylarını derledik.

AKFEN NE İŞ YAPAR?

Akfen Yenilenebilir Enerji, 2009 yılında kurulan Ankara merkezli bir firmadır. Şirket; güneş enerji santralleri (GES), hidroelektrik santralleri (HES) ve rüzgâr enerji santralleri gibi alanlarda faaliyet gösteriyor.

Şirket, Türkiye’nin en iyi doğal kaynaklarına sahip bölgelerinde çoğu son 5 yılda devreye alınmış ve çeşitlendirilmiş modern enerji santralleri ile ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Ocak 2023’te Akfen Holding EBRD* ve IFC’nin** Akfen Yenilenebilir Enerji’deki hisselerini satın almak suretiyle şirketin %100 sahibi oldu.

Akfen Yenilenebilir Enerji, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından 1000 MW’lık enerji üretim santrali portföyüne ulaşmak için yatırımlarına devam etmektedir.

AKFEN HALKA ARZ NE ZAMAN?

Şirketin web sitesinde, halka arzda talep toplama tarihlerine yer verildi. Buna göre, Akfen Yenilenebilir Enerji, 8-9-10 Mart 2023 tarihlerinde aşağıda listesi bulunan banka ve aracı kurumlar üzerinden talep toplayacak.

AKFEN KAÇ LOT VERİR?

Akfen Yenilenebilir Enerji’nin halka arzına toplam 340.370.703 nominal değerli pay (lot-hisse senedi) konu ediliyor. Payların satışında tahsisat oranları ise şu şekilde belirlendi:

68.074.141 lotu (%20) yurtiçi bireysel yatırımcılara,

68.074.141 lotu (%20) yurtiçi kurumsal yatırımcılara,

170.185.351 lotu (%50) yurtdışı kurumsal yatırımclara,

34.037.070 lotu (%10) Akfen Grubu çalışanlarına.

Dağıtım şekli oransal olduğundan dolayı, yatırımcılara kaç lot dağıtılacağı halka arza katılan yatırımcıların talebine göre değişecektir.

Bakmadan Geçme