Borsa İstanbul 3 hisseyi tedbir kapsamına aldı!

Borsa İstanbul seans kapanışının ardından yaptığı açıklamada 3 hisseye tedbir getirildiğini açıkladı. İşte detaylar!

Borsa İstanbul 3 hisseyi tedbir kapsamına aldı!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Borsa İstanbul, 22 Ocak 2024 tarihli seansın tamamlanmasının ardından açıklamada bulundu. Kurum, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı 2 farklı açıklamada 3 hisseye tedbir getirildiğini bildirdi. Yapılan açıklamalarda, ULAS, GARFA ve KFEIN hisselerinin tedbir kapsamına alındığı görüldü.

2 HİSSEDE KREDİLİ İŞLEM YASAĞI

Borsa İstanbul tarafından yapılan ilk açıklamada, 2 hisseye kredili işlem yasağı geldiği bildirildi. Bu hisseler ise GARFA ve KFEIN oldu. Her iki hissede de 22 Şubat 2024 seans sonuna kadar kredili işlemler yasak olacak.

Konuya ilişkin Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında GARFA.E ve KFEIN.E payları 23/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 22/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.” ifadelerine yer verildi.

ULAS’A EMİR PAKETİ TEDBİRİ

Borsa İstanbul’un yaptığı bir diğer KAP duyurusunda ise ULAS hisselerine emir paketi tedbiri geldiği belirtildi. ULAS hisselerinde 22 Şubat seans sonuna kadar emir paketi tedbiri uygulanacak.

Borsa İstanbul’dan ULAS payları hakkında yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

“Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ULAS.E payları 23/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 22/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.”


YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Bakmadan Geçme