Anasayfaİletişim
Son 2 halka arz bireysele eşit dağıtım olacak mı?

Son 2 halka arz bireysele eşit dağıtım olacak mı?

Kategori Halka Arz Haberler
March 30, 2023
1 dk okuma süresi

Sermaye Piyasası Kurulu, 30 Mart tarihinde CVK Madencilik ve Koza Polyester’in halka arzını onayladı. Her iki şirketin halka arzında da dağıtım şekli, taslak izahnamelere göre oransal dağıtım olacak. Ancak bu bilgi nihai sonuca bağlanmış değil. Halka arzlarda dağıtım şekli bireysel yatırımcılar için eşit dağıtıma çevrilebilir.

Koza Polyester ve CVK Madencilik’in halka arz onayının almasının ardından şirketler hakkında araştırmalar da yoğunlaşmış durumda. Her iki şirketin de halka arzına katılmak isteyen yatırımcılar detayları araştırıyor. Hem Koza Polyester’in hem de CVK Madencilik’in halka arzına katılmak isteyenler, dağıtım şekli konusunda endişeli. Çünkü her iki şirketin de taslak izahnamesinde yer alan bilgilere göre dağıtım şekli oransal olacak. Katılımın yüksek olması ise yatırımcılara dağıtılacak olan lot miktarını büyük oranda etkiliyor.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), son dönemde payların ilk halka arzında meydana gelen fazla talebin karşılanması noktasında yatırımcıların hak ve menfaatlerinin korunması ve yatırımcılar arasında eşit uygulamaların sağlanması amacıyla önemli kararlar aldı.

Dünya’da yer alan habere göre; halka arz edilen payların piyasa değeri 750 milyon TL üzeri olan halka arzlarda borsa dışında talep toplama yoluyla satış yönteminin kullanılması durumunda; bireysel yatırımcı grubundaki tüm yatırımcılara eşit dağıtım yapılacak, oransal dağıtım yöntemi uygulanmayacak.

Yatırımcı bazında talepte bulunulabilecek pay tutarı, söz konusu yatırımcının dâhil olduğu gruba tahsis edilen toplam tutarın dörtte birini geçemeyecek.


Share


Benzer Haberler

SURGY halka arzı banka ve aracı kurum listesi!
Halka Arz Haberler
SURGY halka arzı banka ve aracı kurum listesi!
December 05, 2023
1 min
© 2023, All Rights Reserved.
Developed with ♥ By

Linkler

Reklam İçinİletişimÇerez PolitikasıGizlilik PolitikasıKünye

Social Media