1 haftalık halka arz hisseye 1 ay yasak!

Borsa İstanbul'un yeni şirketlerinden biri olan Bor Şeker, borsadaki ilk haftasında 1 ay yasağa maruz kaldı. Borsa İstanbul tarafından BORSK hisselerine 1 ay tedbir getirildi. İşte detaylar!

1 haftalık halka arz hisseye 1 ay yasak!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından halka arz onayı alan BOR Şeker, toplam 70.000.000 lotu halka arz etmişti. Şirketin halka arz edilen payları, BORSK kodu ile 15 Şubat 2024 tarihinde Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlamıştı. Hisse, borsadaki 5. günü olan 21 Şubat tarihinde ise tavan serisini bozmuş, daha sonra ise yeniden tavan fiyattan kapanış gerçekleştirmişti.

BORSK hisseleri, 22 ve 23 Şubat tarihlerinde de güne tavan fiyatın altında başlayarak, seansı yine tavan fiyattan kapattı. Borsa İstanbul, 23 Şubat seans kapanışının ardından Bor Şeker hisselerine dair açıklamada bulundu. Kurum'dan yapılan açıklamada, BORSK hisselerinde 1 ay boyunca tedbir uygulanacağı ve kredili işlemlerin yasaklanacağını duyurdu.

Yapılan açıklamada, "Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BORSK.E ve DOBUR.E payları 26/02/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 25/03/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder." denildi.

YÜZDE 95'E YAKIN KAZANDIRDI!

BORSK payları, 15 Şubat tarihinde Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlamıştı. Halka arz fiyatı 26,54 TL olan hisse, 7 işlem günü boyunca tavan olan hisse, son seansı ise 51,60 TL'den kapattı. Bor Şeker, halka arz yatırımcılarına %95 yakın prim getirdi.

1 haftalık halka arz hisseye 1 ay yasak!


YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Bakmadan Geçme