Birikim Varlık Yönetim halka arzına dair bilinmesi gerekenler

Sermaye Piyasası Kurulu 3 Aralık tarihinde Birikim Varlık Yönetim halka arzına onay verdi. Şirketin halka arz detayları ise belli oldu.

Birikim Varlık Yönetim halka arzına dair bilinmesi gerekenler
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sermaye Piyasası Kurulu’nun 3 Aralık tarihinde halka arzına onay verdiği şirketlerden Birikim Varlık Yönetim’in talep toplama tarihleri belli oldu. Şirketin halka arzına katılmak isteyen yatırımcılar için hazırladığımız bilgiler haberin detaylarında.

SPK, 3 Aralık tarihinde 2 şirketin halka arzına onay vermişti. Platform Turizm’le birlikte halka arz onayı alan Birikim Varlık Yönetim hakkında yatırımcılar için değerli bulduğumuz detayları derledik. Dilerseniz size şirket hakkında kısaca bilgi verelim.

BİRİKİM VARLIK YÖNETİM NE İŞ YAPAR?

Birikim Varlık Yönetim Şirketi 2016 yılında kurulmuştur. 2018 yılı BDDK kararı ile faaliyet izni alarak çalışmalarını sürdürmektedir. Tüm Varlık Yönetim şirketleri gibi faaliyetlerini ilgili mevzuata ve BDDK gözetim ve denetimine uygun olarak yürütmekte olan Birikim Varlık, finans sektörünün verimli bir iş ortağı ve değer yaratan seçkin bir üyesi olmak amacıyla faaliyetine devam etmektedir.

BİRİKİM VARLIK YÖNETİM TALEP TOPLAMA TARİHLERİ NE ZAMAN?

Şirket, SPK’dan halka arz onayı almasının ardından talep toplama tarihlerini de kamuoyu ile paylaştı. Yapılan paylaşımda, 8-9 Aralık 2022 tarihlerinde 2 iş günü boyunca banka ve aracı kurumlar üzerinden halka arz için talep toplanacağı duyuruldu.

BİRİKİM VARLIK YÖNETİM HALKA ARZ FİYATI NE KADAR?

Şirketin halka arz için belirlediği fiyat 14,20 TL olarak açıklandı.

BİRİKİM VARLIK YÖNETİM HİSSE KODU NE?

Birikim Varlık Yönetim’in Borsa İstanbul’da işlem göreceği işlem kodu BRKVY olarak kamuoyu ile paylaşıldı.

BİRİKİM VARLIK YÖNETİM HALKA ARZDA KAÇ LOT SATACAK?

Şirket, konuya ilişkin yaptığı açıklamada toplam 12.000.000 TL nominal değerli payın halka arza konu edildiğini duyurdu.

BİRİKİM VARLIK YÖNETİM LOTLARI NASIL DAĞITACAK?

Şirketin halka arzına konu edilen 12.000.000 TL nominal değerli pay, bireysel yatırımcılara eşit dağıtım kurumsal yatırımcılara ise oransal dağıtım şekline göre uygulanacak. Bu durumda tahsisat oranları da önem arz ediyor. 12 milyon lotun tamamı bu dağıtım şekline göre dağıtılmayacak.

Detaylar ise şu şekilde:

12.000.000 TL nominal değerli payın;

6.000.000 adedi (%50) Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara

4.200.000 adedi (%35) Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılara

1.800.000 adedi (%15) Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılara tahsis edildi.

Yani bireysel yatırımcılar, 6 milyon lotla kendi içinde eşit dağıtıma tabi tutulacak. Diğer lotlar ise yurtiçi ve yurtdışı kurumsal yatırımcılar arasında oransal olarak dağıtılacak.

BİRİKİM VARLIK YÖNETİM KAÇ LOT VERİR?

Şirketin halka arzına konu ettiği 12 milyon lotun yarısı bireysel yatırımcılar arasında eşit olarak dağıtılacak. Bu durumda örneğin; halka arz işlemine 300.000 bireysel yatırımcının katıldığını baz alırsak kişi başına 20 lot düşecek. Ancak bu sadece bir örnektir. Katılım az ya da fazla olabilir. Bu durumda da lot dağıtım sayısı değişecektir.

Bakmadan Geçme