Borsa İstanbul'da 4 hisseye tedbir getirildi!

Borsa İstanbul'da 1 Nisan tarihli seans tamamlandı. Seansın tamamlanmasının ardından 4 hisseye tedbir getirildi. Tedbir getirilen hisseler KAPLM, BSOKE, DITAS ve YKSLN oldu. İşte hisselere gelen tedbirlerin detayları!

Borsa İstanbul'da 4 hisseye tedbir getirildi!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Borsa İstanbul pay piyasasında Nisan ayının ilk seansı tamamlandı. Endeksin yataya yakın kapanış yaptığı seansın ardından Borsa İstanbul açıklamalarda bulundu. Kurum’un yaptığı iki farklı açıklamada toplam 4 hisseye tedbir getirildiği bildirildi.

1 HİSSEYE EMİR PAKETİ TEDBİRİ!

Borsa İstanbul’da işlem gören ambalaj şirketlerinden Kaplamin Ambalaj (KAPLM) hisseleri, emir paketi tedbiri kapsamına alındı. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada KAPLM hisselerinde 2 Nisan seans sonuna kadar tedbir uygulanacağı belirtildi.

Borsa İstanbul’un konuya ilişkin açıklamasında, “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KAPLM.E payları 02/04/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 30/04/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.” ifadelerine yer verildi.

3 HİSSEYE KREDİLİ İŞLEM YASAĞI!

Borsa İstanbul, 1 Nisan seans kapanışının ardından yaptığı bir diğer açıklamada ise 3 hisseye kredili işlem yasağı getirildiğini duyuruldu. Kredili işlem yasağı kapsamına alınan Batısöke Çimento (BSOKE), Ditaş Doğan Yedek Parça (DITAS) ve Yükselen Çelik (YKSLN) hisselerinde 2 Nisan seans sonuna kadar kredili işlemler yasak olacak.

Borsa İstanbul’un konuya ilişkin KAP açıklaması ise şu şekilde:

“Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BSOKE.E, DITAS.E ve YKSLN.E payları 02/04/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 30/04/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.”


YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Bakmadan Geçme