Borsa İstanbul'da 4 hisseye tedbir getirildi!

Borsa İstanbul'da 7 Mayıs tarihli seans kapanışının ardından 4 hisseye tedbir getirildi. Tedbir gelen hisseler ise OSMEN, VERTU, DERIM ve KSTUR oldu. İşte tedbir getirilen hisseler ve diğer detaylar!

Borsa İstanbul'da 4 hisseye tedbir getirildi!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Borsa İstanbul pay piyasasında dalgalı bir seans daha sona erdi. 7 Mayıs 2024 tarihli seans kapanışının ardından bazı hisseler ise tedbir kapsamına alındı. Tedbir gelen hisseler hakkında Borsa İstanbul’dan açıklama yapıldı. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden açıklamada bulunan Borsa İstanbul, 4 şirketin paylarına tedbir getirildiğini duyurdu.

Borsa İstanbul'da 4 hisseye tedbir getirildi!

Fotoğraf: Borsa İstanbul

2 HİSSEYE KREDİLİ İŞLEM YASAĞI!

Borsa İstanbul’da işlem gören Osmanlı Yatırım (OSMEN) ve Verusaturk Girişim (VERTU) hisselerine kredili işlem yasağı getirildi. Bahsi geçen hisselerde, 7 Haziran 2024 seans kapanışına kadar kredili işlemler yasak olacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Borsa İstanbul, “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında OSMEN.E ve VERTU.E payları 08/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 07/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.” ifadelerini kullandı.

2 HİSSEYE EMİR PAKETİ TEDBİRİ!

Borsa İstanbul’da işlem gören Derimod (DERIM) ve Kuştur Kuşadası Turizm (KSTUR) hisselerine ise emir paketi tedbiri getirildi. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DERIM.E ve KSTUR.E payları 08/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 07/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.” ifadeleri kullanıldı.

Bakmadan Geçme