Borsa İstanbul'da 4 hisseye tedbir getirildi!

Borsa İstanbul'da 20 Mayıs tarihli seans kapanışının ardından 4 hisse tedbir kapsamına alındı. İşte tedbir gelen hisseler hakkında detaylar!

Borsa İstanbul'da 4 hisseye tedbir getirildi!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Borsa İstanbul’da dalgalı geçen bir seans daha sona erdi. 20 Mayıs 2024 Pazartesi tarihli seans kapanışının ardından 4 hisse tedbir kapsamına alındı. Borsa İstanbul, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) aracılığı ile tedbir getirilen hisseler hakkında detayları paylaştı.

Borsa İstanbul'da 4 hisseye tedbir getirildi!

2 HİSSEYE BRÜT TAKAS TEDBİRİ!

Borsada 2 hisseye brüt takas tedbiri getirildi. Brüt takasa konu edilen DENGE ve ERSU paylarında, 20 Haziran 2024 seans kapanışına bu tedbir uygulanacak.

Borsa İstanbul’dan yapılan KAP açıklamasında, “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DENGE.E ve ERSU.E paylarında 21/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.” denildi.

2 HİSSEYE KREDİLİ İŞLEM YASAĞI!

Borsa İstanbul’da 2 hissede de kredili işlemler 1 aylığına yasaklandı. Kredili işlem yasağı getirilen hisseler ise DYOBY ve VKFYO oldu. Borsa İstanbul’un konuya ilişkin KAP açıklamasında, “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DYOBY.E ve VKFYO.E payları 21/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.” ifadeleri kullanıldı.


YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Bakmadan Geçme