Borsa İstanbul'da 5 hisseye tedbir getirildi!

Borsa İstanbul'da 30 Nisan tarihli ayın son seansı tamamlandı. Seans kapanışının ardından Borsa İstanbul açıklama yaptı. Yapılan iki farklı açıklamada, toplam 5 hisseye tedbir getirildiği duyuruldu. Tedbir gelen hisseler ise YAYLA, BURCE, ULAS, YESIL ve YYAPI oldu. İşte gelen tedbir ve detaylar!

Borsa İstanbul'da 5 hisseye tedbir getirildi!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Borsa İstanbul 100 endeksi, 30 Nisan tarihli seansı -%0,37 düşüşle kapattı. Nisan ayının son seansının ardından 5 hisseye tedbir getirildi. Borsa İstanbul, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden tedbir gelen hisseleri ve diğer detayları paylaştı. Yapılan açıklamalarda tedbir gelen hisselerin YAYLA, BURCE, ULAS, YESIL ve YYAPI olduğu görüldü.

4 HİSSEYE KREDİLİ İŞLEM YASAĞI!

Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada, Burçelik (BURCE), Ulaşlar Turizm (ULAS), Yeşil Yatırım Holding (YESIL) ve Yeşil Yapı (YYAPI) hisselerine kredili işlem yasağı getirildiği belirtildi. Bu hisselerde, 31 Mayıs seans sonuna kadar kredili işlemler yasak olacak. 

Konuya ilişkin yapılan KAP açıklamasında, "Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BURCE.E, ULAS.E, YESIL.E ve YYAPI.E payları 02/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 31/05/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder."  denildi.

1 HİSSEYE EMİR PAKETİ TEDBİRİ!

Borsa İstanbul'un tedbir kapsamına aldığı hisselerden biri de Yayla Enerji (YAYLA) oldu. Hissede 31 Mayıs seans sonuna kadar emir paketi tedbiri uygulanacağı duyuruldu. YAYLA hisselerine gelen tedbir ilişkin KAP açıklamasında ise, "Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında YAYLA.E payları 02/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 31/05/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder." ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: KAP


YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Bakmadan Geçme