Borsa İstanbul'da 6 hisse tedbir kapsamına alındı!

Borsa İstanbul'dan açıklama geldi. Kurum, 31 Ocak 2024 tarihli seans kapanışının ardından 6 hissenin daha tedbir kapsamına alındığını duyurdu. İşte tedbir kapsamında işlem görecek olan o hisseler…

Borsa İstanbul'da 6 hisse tedbir kapsamına alındı!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Borsa İstanbul’da son zamanların dikkat çeken hisselerine tedbir geldi. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden 2 farklı açıklamada bulunan Borsa İstanbul, 6 hissenin tedbir kapsamına alındığını duyurdu. Tedbir kapsamına alınan hisseler ise; MARKA, SELGD, TETMT, LINK, MIPAZ ve ORCAY oldu.

KREDİLİ İŞLEMLER YASAKLANDI!

Bu hisselerden LINK, MIPAZ ve ORCAY 29 Şubat 2024 seans sonuna kadar kredili işlemlere konu edilemeyecek. Borsa İstanbul’dan bu 3 hisse ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında LINK.E, MIPAZ.E ve ORCAY.E payları 01/02/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.”

TEK FİYATTA İŞLEM GÖRECEK!

Borsa İstanbul’dan yapılan bir diğer açıklamada da MARKA, SELGD ve TETMT hisselerinin tek fiyat işlemine tabi tutulacağı belirtildi. Bahsi geçen 3 hisse de 29 Şubat 2024 seans sonuna kadar tek fiyattan işlem görecek.

Borsa İstanbul’dan bu 3 hisse hakkında yapılan açıklamada ise kullanılan ifadeler şu şekilde:

“Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında MARKA.E, SELGD.E ve TETMT.E payları 01/02/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri) tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.”


YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Bakmadan Geçme