Borsayı hareketlendirecek son dakika gelişmesi!

Türkiye'de seçim belirsizliğinin ortadan kalkası, Borsa İstanbul'a olumlu yansımış ve endeks günü %…

Borsayı hareketlendirecek son dakika gelişmesi!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye’de seçim belirsizliğinin ortadan kalkası, Borsa İstanbul’a olumlu yansımış ve endeks günü %4,10 yükselişle kapatmıştı. Akşam saatlerinde, borsayı hareketlendirecek bir gelişme daha yaşandı. Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdiği öğrenildi.

Türkiye, 28 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçimine gitti. Geçtiğimiz gün yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kılıçdaroğlu yarışmış ve seçimin galibi Erdoğan olmuştu. Seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ile birlikte, bu durum borsaya da olumlu yansımış ve 29 Mayıs tarihli seansta BIST100 endeksi %4,10 yükseliş göstermişti.

Yaşanan bu gelişmenin ardından sürpriz bir gelişme daha ortaya çıktı. Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yaptığı öğrenildi.

Görüşmeyi Bloomberg muhabiri Fırat Kozok, Twitter’dan duyurdu. Kozok, başka bilgi vermedi.

Bloomberg muhabiri Kerim Karakaya da görüşmenin Ankara’da olduğunu, Erdoğan’ın cuma günü yeni kabineyi açıklamasının beklendiğini söyledi.

Haber

Haber

NE OLMUŞTU?

Reuters’ın 16 Mart’ta geçtiği haberde ‘Erdoğan’ın bir şekilde Mehmet Şimşek’le ekonomideki sıkıntılı dönemi aşmak istediği’ yazılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden ekonominin başına getirmek için 20 Mart’ta bir araya geldiği Şimşek ‘aktif siyaseti düşünmediğini’ açıklayarak teklifi reddetmişti.

Şimşek’in sağlık sorunları olduğu ve Britanya’nın başkenti Londra’da çalıştığı şirketlerle sözleşmesi nedeniyle de Türkiye’ye aktif siyaset için gelmeyeceği belirtilmişti.

Bunun yanında şimşek seçimden iki gün önce Ankara’da yaşadığını, zamanının Londra ve Dubai gibi finans merkezlerinde geçtiğini, sağlığının da yerinde olduğunu bildirmişti.

Seçimden önceki son borsa seansında da (26 Mayıs Cuma) Mehmet Şimşek’in ekonominin başına geçeceği haberleri çıkmış ve endeks günü yükselişle kapatmıştı.


Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.


Share


Benzer Haberler

Bakmadan Geçme