EYG GYO (EYGYO) halka arzına dair bilinmesi gereken tüm detaylar

Sermaye Piyasası Kurulu, 15 Aralık Perşembe akşamı yayınlanan yeni bültende 2 şirketin halka arzına onay verdi. Bu şirketlerden biri de EYG Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı oldu.

EYG GYO (EYGYO) halka arzına dair bilinmesi gereken tüm detaylar
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sermaye Piyasası Kurulu, 15 Aralık Perşembe akşamı yayınlanan yeni bültende 2 şirketin halka arzına onay verdi. Bu şirketlerden biri de EYG Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. oldu. Şirketin halka arzına dair tüm detaylar haberimizde.

SPK’nın geçtiğimiz hafta yayınlanan haftalık bülteninde 2 şirketin halka arzına onay çıkmıştı. Bu şirketler ise Oncosem Onkolojik Sistemler ve EYG Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı oldu.

Yatırımcıların halka arzlara olan ilgisi son zamanlarda artmışken biz de sizler için bu iki şirketten biri olan AYG Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın halka arz detaylarını hazırladık.

Gelin hep birlikte bu şirketi önce tanıyalım, daha sonra sizler için hazırladığımız halka arz detaylarını inceleyelim.

EYG GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI NE İŞ YAPAR?

EYG Gayrimenkul, Ömer Faruk Çelik tarafından 2014 yılında kurulmuştur. Şirket, 11 Ağustos 2022 tarihinde SPK tarafından onaylanarak unvanı, EYG Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. olarak Ticaret Sicili’nde tescillendi.

Narlı Bahçe Evleri, Evvel İstanbul, Adım İstanbul ve Evdeki Fırsat markalarını çatısı altında toplayan EYG GYO, gayrimenkul sektöründe proje üretiminden satışa ve satış sonrası hizmetlere kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteren Türkiye’nin konut firmalarından biridir.

EYG GYO HALKA ARZ DETAYLARI

EYG Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, halka arza toplam 24.750.000 TL nominal değerli payı konu edecek.

Şirketin halka arzda satış fiyatı 14,23 TL olarak belirlendi.

Tacirler Yatırım’ın lider olduğu halka arzda, dağıtım şekli ise tamamen eşit dağıtım olacak.

Öte yandan, şirket paylarının işlem göreceği kod ise EYGYO olacak.

Halka arzda talep toplama tarihleri ise 22-23 Aralık 2022.

Bu halka arz işlemine katılmak isteyen yatırımcılar, tüm banka ve aracı kurumlar üzerinden talep gönderebilir.

EYG GYO NEDEN HALKA ARZ KARARI ALDI?

EYG Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., onaylı izahnamesinde halka arz gerekçelerini şu ifadelerle aktardı:

“Şirket paylarının halka arzı ile gelir elde edilmesinin yanısıra kurumsallaşma, Şirket değerinin ortaya çıkması, bilinirlik ve tanınırlığın pekiştirilmesi, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerinin güçlü bir şekilde uygulanması hedeflenmektedir. Ayrıca Şirket’in gayrimenkul yatırım ortaklığı statüsünün sürdürülebilmesi için sermayesini temsil eden payların en az %25’inin halka arz edilmesi zorunludur. Halka arz ile söz konusu zorunluluğunda yerine getirilmesi hedeflenmektedir.”

EYG GYO HALKA ARZ GELİRİNİ NEREDE KULLANACAK?

Halka arz gelirinin %70’i devam eden Narlı Bahçe Evleri Projesi’nin kalan maliyetlerinin finansmanında ve arsa sahibine yapılacak ödemelerde kullanılacak.

Gelirin %30’u ise şirketin mevcut borçlarının geri ödenmesinde kullanılacaktır.

Bakmadan Geçme