Halka arz hisseye yasak geldi!

Borsa İstanbul'un yeni halka arz hissesinde bir gelişme daha yaşandı. Daha önce Borsa İstanbul'un iki farklı tedbir kapsamına aldığı hisseye bir yasak daha geldi. İşte detaylar!

Halka arz hisseye yasak geldi!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Borsa İstanbul pay piyasasının yeni şirketlerinden biri olan Kuzey Boru, 2024 yılındaki yükselişi ile gündeme damga vurmuştu. Sert yükselişi ile yatırımcılarının adeta ceplerini dolduran KBORU payları, Borsa İstanbul’un radarına takıldı. Daha önce kredili işlem ve açığa satış tedbiri ile brüt takas tedbirinin uygulandığı Kuzey Boru hisselerine bir yasak daha geldi. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyuruda bulunan Borsa İstanbul, Kuzey Boru hisselerine emir paketi tedbiri geldiğini açıkladı. Bu tedbirin de gelmesi ile birlikte daha önce alınan tedbirlerin de süresi uzamış oldu.

Konuya ilişkin KAP üzerinden açıklamada bulunan Borsa İstanbul şu ifadelere yer verdi:

“Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KBORU.E payları 31/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.”

HALKA ARZIN ARDINDAN %363 YÜKSELMİŞTİ

Kuzey Boru’nun halka arz edilen payları, borsada işleme başlamasının ardından %363’ün üzerinde yükseliş gösterdi. KBORU payları, 14 Aralık 2023 tarihinde 36,20 TL fiyat ile Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştı. Hisse, 30 Ocak 2024 tarihli seansı 167,80 TL’den kapatarak %363’ten fazla yükselmiş oldu.

Halka arz hisseye yasak geldi!


YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Bakmadan Geçme