Oncosem paylarına tedbir geldi, taban açtı!

Sermaye Piyasası Kurulu'ndan 15 Aralık 2022 tarihinde halka arz onayı alan Oncosem Onkolojik…

Oncosem paylarına tedbir geldi, taban açtı!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan 15 Aralık 2022 tarihinde halka arz onayı alan Oncosem Onkolojik Sistemler’in paylarına tedbir geldi. 30 Ocak 2023 tarihinde duyurulan tedbirin ardından ONCSM payları, 31 Ocak’ta taban fiyattan işleme başladı. Tek fiyat işlem yöntemi ne kadar sürecek, ceza ne zaman bitiyor? İşte detaylar…

Oncosem Onkolojik Sistemler, 15 Aralık 2022 tarihinde SPK’dan halka arz onayı almıştı. Şirket, 28-29 Aralık tarihlerinde İnfo Yatırım üzerinden talep toplama işlemlerini gerçekleştirdi. Bireysel yatırımcılara eşit dağıtım yönteminin uygulandığı halka arza toplam 36 bin 103 yatırımcıdan talep geldi.

Şirketin halka arz edilen payları, 4 Ocak 2023 tarihinde işleme başladı. ONCSM payları, 4 Ocak 2023’ten 30 Ocak 2023 tarihine kadar tavan serisi yakaladı. Ancak 30 Ocak 2023 günü seansı düşüşle açan şirket payları, kısa süre sonra taban oldu.

Taban fiyattan yükselmeye başlayan ONCSM payları, seansı tavan fiyat olan 106,400 TL’den kapattı. 30 Ocak 2023 seansı sonrasında ise Sermaye Piyasası Kurulu’ndan ONCOSEM paylarına tedbir uygulandığı açıklandı.

SPK’dan yapılan açıklamada, “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ONCSM.E payları 31/01/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 27/02/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri) tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

SPK’nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.” denildi.

ONCSM paylarına tedbir gelmesinin ardından şirket payları 31 Ocak 2023 tarihinde seansa taban fiyat olan 95,80 TL’den başladı.


Bakmadan Geçme