Söke Değirmencilik halka arzına dair tüm bilgiler

Türkiye'nin önde gelen un firmalarından biri olan Söke Değirmencilik, halka arza hazırlanıyor. Şirketin halka arz ayrıntıları da belli oldu.

Söke Değirmencilik halka arzına dair tüm bilgiler
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye’nin önde gelen un firmalarından biri olan Söke Değirmencilik, halka arza hazırlanıyor. Şirketin yaptığı Sermaye Piyasası Kurulu başvurusunun ardından halka arz detayları da merak konusu oldu. Söke Değirmencilik halka arzına dair detayları haberimizin içeriğinde sizler için derledik. Önce şirket hakkında kısaca bilgi verdikten sonra taslak izahnamede yer alan bilgilere birlikte göz atalım.

Gıda sektörünün öncülerinden biri olan Söke Değirmencilik, halka arz hazırlıklarına devam ediyor. QNB Finans Bank liderliğinde Sermaye Piyasası Kurulu’na halka arz için başvuruda bulunan şirket, yatırımcıların da dikkatlerini üzerine çekti. Pek, Söke Değirmencilik ne iş yapar, halka arzda kaç lot satacak, dağıtım şekli nasıl olacak? İşte merak edilen tüm detaylar.

SÖKE DEĞİRMENCİLİK NE İŞ YAPAR?

1963 yılında Aydın’ın Söke ilçesinde faaliyetine başlayan Söke Değirmencilik, Söke’deki üretim tesisinin yanı sıra Ankara’ya da bir üretim tesisi kurmuştur. Yaklaşık 60 yıldır varlığını sürdüren şirket, bugün Türkiye’nin en bilinen markalarından biri olmayı da başarmıştır.

2018 yılında Ankara’da büyük bir yatırıma imza atan Söke Değirmencilik, İç Anadolu Bölgesi’nin en iyi kalitedeki buğdaylarının da işlendiği Ankara Fabrikası ile üretim kapasitesini üçe katlayarak günlük 1400 ton kapasiteye ulaştı.

Şirket, yaptığı bu son yatırımı ile ürünlerini daha fazla profesyonele ve tüketiciye ulaştırma imkanı buldu. Söke Değirmencilik, 2022 yılında Borsa İstanbul’da ULUUN kodu ile işlem gören Ulusoy Un’un bünyesine katılmıştır.

SÖKE DEĞİRMENCİLİK HALKA ARZ DETAYLARI

309.000.000 TL kayıtlı sermayesi bulunan Söke Değirmencilik, halka arzı bedelli sermaye arttırımı şeklinde gerçekleştirmeyi planlıyor. Şirketin halka arzına toplam 77.500.000 TL nominal değerli pay konu edilecek.

Taslak izahnamede yer alan bilgilere göre Söke Değirmencilik’in halka arzında oransal dağıtım yöntemi uygulanacak. SOKE işlem kodu ile halka arz olacak şirketin hisse başı fiyatı ise 7,5 TL olarak duyuruldu.

3 iş günü boyunca talep toplayacak olan Söke Değirmencilik, 4-5-6 Ocak tarihlerinde talep toplayacak. Tahsisat oranları ise şu şekilde:

50.375.000 nominal değerdeki pay (%60) Yurtiçi Bireysel Yatırımcılara,

23.250.000 nominal değerdeki pay (%30) Yurtiçi Kurumsal Yatırımcılara,

3.875.000 nominal değerdeki pay (%5) Yurtdışı Kurumsal Yatırımcılara.

HALKA ARZ GELİRİ NEREDE KULLANILACAK?

Söke Değirmencilik, taslak izahnamede halka arz gelirinin kullanım yerlerine de yer verdi. Şirket; Güneş enerji santrali yatırımında %20-25, İlave hammadde ve mamul deposu kapasite artışında %10-15, Unlu mamuller tesisi tesis, makine ve cihaz yatırımında, İşletme sermayesinde %30-40, Finansal yatırımda ise %5-10 kullanım yapacak.

Bakmadan Geçme