Yeni yılın en çok yükselen hissesine 1 ay tedbir geldi!

Borsa İstanbul'un yeni halka arz hissesi tedbir kapsamına alındı. Aynı zamanda 2024 yılında şimdiye dek en çok yükselen hissede 1 ay boyunca brüt takas uygulanacak.

Yeni yılın en çok yükselen hissesine 1 ay tedbir geldi!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Son zamanların sert yükseliş gösteren hisselerinden biri Kuzey Boru (KBORU) hisseleri olmuştu. Borsanın yeni halka arz hisselerinden biri olan KBORU, 2024 yılındaki seanslarda en çok yükselen hisse olarak zirvede yer alıyor. KBORU, 19 Ocak 2024 tarihli seansı da tavan kapatarak aylık yükselişini %105,11 yaptı.

Hissedeki sert yükselişin ardından ise devreye Borsa İstanbul girdi. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden açıklamada bulunan Borsa İstanbul, KBORU hisselerinde 1 ay boyunca brüt takas uygulanacağını belirtti. Hissede daha önce kredili işlemler de yasaklanmıştı. Yeni gelen tedbirle birlikte kredili işlem yasağının süresi de uzamış oldu.

21 ŞUBAT SEANS SONUNA KADAR TEDBİR UYGULANACAK

Kuzey Boru’nun borsada işlem gören hisselerinde 21 Şubat 2024 seans sonuna kadar hem kredili işlem yasağı olacak hem de hissede brüt takas uygulanacak. Borsa İstanbul’dan söz konusu tedbirle ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KBORU.E paylarında 22/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 21/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.”

YILIN EN ÇOK YÜKSELEN HİSSESİ OLDU!

Kuzey Boru (KBORU) payları, 2023 yılını 42,10 TL’den kapatmıştı. Hisse, 18 Ocak 2024 tarihli seansta ise 93,80 TL’yi görmüştü. Dün düşüşle kapanan hisse, bugün yeniden yükselerek tavan fiyattan kapanış gerçekleştirdi. KBORU, 86,35 TL’den yaptığı kapanış ile birlikte 2024 yılında şimdiye dek en çok yükseliş kaydeden hisse oldu. Hissedeki yükseliş %105,11 şeklinde kayıtlara geçti.

Yeni yılın en çok yükselen hissesine 1 ay tedbir geldi!


YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Bakmadan Geçme