9 Ağustos'a kadar brüt takas uygulanacak 2 hisse!

Borsa İstanbul'dan yapılan duyuruda, 2 şirkete brüt takas cezası geldiği duyuruldu. Yapılan…

9 Ağustos'a kadar brüt takas uygulanacak 2 hisse!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Borsa İstanbul’dan yapılan duyuruda, 2 şirkete brüt takas cezası geldiği duyuruldu. Yapılan açıklamada, Lüks Kadife ve Forte Bilgi İletişim’in 9 Ağustos seans sonuna kadar brüt takasa tabi tutulacağı vurgulandı.

Borsa İstanbul’da 2 şirketin yükselişi dur durak bilmezken, cezalar da aynı gün geldi. Lüks Kadife hisseleri kısa zamanda 3 katlanırken, Forte Bilgi İletişim’in hisseleri de halka arzın ardından tavan serisine devam ediyor.

Sert yükselişleri ile dikkat çeken 2 hisseye tebdir geldi. Borsa İstanbul, 10 Temmuz tarihli seans öncesinde, LUKSK ve FORTE hisselerine tebdir uygulandığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, her iki hisse de 9 Ağustos seans sonuna kadar brüt takasa tabi tutulacak.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında FORTE.E ve LUKSK.E payında 10/07/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 09/08/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.”

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.


Bakmadan Geçme