Ahlatcı Doğal Gaz halka arz taslak izahname inceleme

Sermaye Piyasası Kurulu, 9 Aralık 2022 tarihinde Ahlatcı Doğal Gaz'ın halka arzına onay verdi. Ahlatcı Doğal Gaz halka arz ne zaman?

Ahlatcı Doğal Gaz halka arz taslak izahname inceleme
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sermaye Piyasası Kurulu, 9 Aralık 2022 tarihinde Ahlatcı Doğal Gaz’ın halka arzına onay verdi. Şirketin taslak izahnamesinde yer alan verilerle birlikte Ahlatcı Doğal Gaz hakkında merak edilenleri de sizler için derledik. Ahlatcı Doğal Gaz’ın halka arzına dair detaylar.

AHLATCI DOĞAL GAZ KİMİN, NE İŞ YAPAR?

Ahlatcı Doğal Gaz, Ahmet Ahlatcı’nın sahibi olduğu Çorum merkezli Ahlatcı Holding bünyesinde bulunan firmalardan biridir. Şirket, 2003 yılında kurulmuş ve yaptığı tedarik anlaşması ile birlikte doğal gaz dağıtımı gerçekleştirmektedir.

Ahlatcı Doğal Gaz; Çorum, Karabük, Kastamonu, Yozgat, Çankırı şehirlerinin doğal gaz dağıtım ve işletimini sağlamaktadır. Tedarikçisi Hattuşa Enerji şirketiyle, grup şirketlerine doğal gaz sevkiyatı hizmeti gerçekleştirmekte ve Hattuşa Gaz şirketiyle de doğrudan doğal gaz ithalatı ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Ahlatcı Holding ise 6 farklı sektörde faaliyet gösteren, 43 şirket ve 4 bin 350 çalışanı ile Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden biridir. Şirketin yer aldığı sektörler şu şekildedir: altın, enerji, sağlık, finans, otomotiv ve gayrimenkul.

AHLATCI DOĞAL GAZ HALKA ARZ DETAYLARI

Şirket, halka arza toplam 52.750.000 TL nominal değerli payı konu edecek. Ahlatcı Doğal Gaz’ın halka arz fiyatı ise 66 TL olarak duyuruldu. Ahlatcı Doğal Gaz’ın talep toplama tarihleri de belli oldu. Şirket, 14-15-16 Aralık 2022 tarihlerinde aşağıda yer alan banka ve aracı kurumlar üzerinden talep toplama işlemlerini gerçekleştirecek.

Öte yandan, halka arzda dağıtım yöntemi ise oransal dağıtım olarak açıklandı.

TAHSİSAT ORANLARI

Halka Arz Edilen Payların;

10.550.000 adedi (%20) 15.000 adet ve altı talep ileten Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara,

10.550.000 adedi (%20) Asgari 15.001 adet ve üstü talep ileten Yurt İçi Yüksek Başvurulu Yatırımcılara,

26.375.000 adedi (%50) Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılara,

5.275.000 adedi (%10) Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılara tahsis edildi.

Ahlatcı Doğal Gaz’ın işlem kodu ise AHGAZ.

AHLATCI DOĞAL GAZ NEDEN HALKA ARZ KARARI ALDI?

Şirket, yayınladığı taslak izahnamede halka arzın gerekçelerini ve halka arz gelirinin nerelerde kullanacağını da sundu.

AHLATCI DOĞAL GAZ HALKA ARZ GELİRİNİ NEREDE KULLANACAK?

Yine taslak izahnamede bu bilgiye de yer veren Ahlatcı Doğal Gaz, halka arz gelirinin nerede kullanılacağına da dair soruyu da şu şekilde yanıtladı:

“Şirket sermaye artırımı sonucunda elde edeceği halka arz gelirini önemli bir oranda (%50) sektörde şirket bünyesine dahil edilmesi planlanan yeni satın almalar ve benzeri yatırımlar için kullanmayı hedeflemektedir. Halka arz gelirinin bir kısmı (%30) Doğal Gaz Dağıtım Şirketleri’nin dağıtım ağlarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasının finansmanında kullanılacaktır. Halka arz gelirinin kalan kısmı (%20) ise Şirket ve konsolide mali tablolarına dahil doğrudan ve dolaylı bağlı ortaklıklarının borçlarının ödenmesi ve nakit dengelerinin iyileştirilmesinde kullanılacaktır.

Bakmadan Geçme