Borsa İstanbul'da 3 hisseye tedbir getirildi!

Borsa İstanbul'da haftanın son seansı tamamlandı. Seansın tamamlanmasının ardından KAP üzerinden bildirimlerde bulunan Borsa İstanbul, 3 hisseye tedbir getirildiğini duyurdu.

Borsa İstanbul'da 3 hisseye tedbir getirildi!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Borsa İstanbul’da 22 Mart 2024 Cuma tarihli haftanın son seansı tamamlandı. Seans kapanışının ardından Borsa İstanbul kurumu tarafından tedbir getirilen hisseler açıklandı. Kurum, Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan yaptığı açıklamalarda, 3 hisseye tedbir getirildiğini belirtti. Tedbir kapsamına alınan hisseler ise PEKGY, PAPIL ve KENT oldu.

PEKGY PAYLARINA KREDİLİ İŞLEM YASAĞI!

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada Peker GYO (PEKGY) hisselerinde 1 ay boyunca kredili işlemlerin yasaklandığı belirtildi. Borsa İstanbul’un açıklamasında, “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında PEKGY.E payları 25/03/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/04/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.” denildi.

PAPIL PAYLARINA BRÜT TAKAS TEDBİRİ!

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerden Papilon Savunma (PAPIL) hisselerine de brüt takas tedbiri getirildi. Borsa İstanbul’dan konuyla ilgili yapılan açıklamanın tamamı ise şu şekilde:

“Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında PAPIL.E paylarında 25/03/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/04/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.”

KENT PAYLARINA EMİR PAKETİ TEDBİRİ!

Kent Gıda’nın Borsa İstanbul’da işlem gören payları da 22 Mart tarihinde tedbir kapsamına alınan bir diğer hisse oldu. KENT hisselerine, 1 ay boyunca emir paketi tedbiri getirildi.

Borsa İstanbul’dan KENT payları için yapılan açıklama şu şekilde:

“Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KENT.E payları 25/03/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/04/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.”


YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Bakmadan Geçme