Borsa İstanbul'da 4 hisseye tedbir getirildi!

Borsa İstanbul'da 20 Şubat 2024 tarihli seans sona erdi. Seansın tamamlanmasının ardından 4 hisseye tedbir getirildiği duyuruldu.

Borsa İstanbul'da 4 hisseye tedbir getirildi!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Borsa İstanbul’da bir seansın daha tamamlanmasının ardından tedbir gelen hisseler oldu. Borsa İstanbul, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı açıklamada, tedbir gelen hisseler hakkında detayları paylaştı. Tedbir gelen hisseler ise CMBTN, DESPC, TDGYO ve AVTUR oldu. İşte bu hisselere gelen tedbirler hakkında detaylar!

3 HİSSEYE KREDİLİ İŞLEM YASAĞI!

Borsa İstanbul’da yapılan açıklamada; Çimbeton (CMBTN), Despec Bilgisayar (DESPC) ve Trend GMYO (TDGYO) hisselerinde kredili işlemlerin yasaklandığı belirtildi. Bu hisselerde, 20 Mart seans sonuna kadar kredili işlem yapılamayacak. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında CMBTN.E, DESPC.E ve TDGYO.E payları 21/02/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/03/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.”

AVTUR HİSSELERİNDE TEK FİYAT!

20 Şubat 2024 tarihli seans kapanışının ardından tedbir kapsamına alınan bir diğer hisse de Avrasya Petrol ve Turistik Tesisler Yatırımlar A.Ş. (AVTUR)’nin hisseleri oldu. Borsa İstanbul, bu hisse hakkında da şu ifadelere yer verdi:

“Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AVTUR.E payları 21/02/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/03/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri) tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.”


YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Bakmadan Geçme