Borsa İstanbul'da 7 hisseye tedbir getirildi!

Borsa İstanbul'da 14 Mayıs tarihli seans tamamlandı. Seans kapanışının ardından 7 hisseye tedbir getirildi. Tedbir gelen hisseler ve detaylar Halka Arz Hisseler'de.

Borsa İstanbul'da 7 hisseye tedbir getirildi!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Borsa İstanbul pay piyasasında 14 Mayıs 2024 Salı tarihli seans kapanışının ardından 7 hisse tedbir kapsamına alındı. Borsa İstanbul, tedbir gelen hisseler hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden açıklamalarda bulundu. Tedbir kapsamına alınan hisseler ise ETILR, GSDDE, METRO, OYLUM, ZEDUR, BALAT ve YGYO oldu.

5 HİSSEYE KREDİLİ İŞLEM YASAĞI!

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada 5 hisseye kredili işlem yasağı getirildiği duyuruldu. Borsa İstanbul KAP açıklamasında, “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ETILR.E, GSDDE.E, METRO.E, OYLUM.E ve ZEDUR.E payları 15/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.” ifadelerine yer verdi.

2 HİSSEYE EMİR PAKETİ TEDBİRİ!

Borsa İstanbul tarafından tedbir kapsamına alınan 2 hissede ise emir paketi tedbiri uygulanacak. Konuya ilişkin yapılan KAP açıklamasında, “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BALAT.E ve YGYO.E payları 15/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.” denildi.


YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Kamuyu Aydınlatma Platformu

Bakmadan Geçme