Borsa İstanbul, halka arz hisseye yasak getirdi!

Borsa İstanbul'un yeni halka arz hissesine 1 ay yasak getirildi. Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada, HATSN hisselerinde 1 ay kredili işlem ve açığa satış yapılamayacak!

Borsa İstanbul, halka arz hisseye yasak getirdi!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Borsanın yeni şirketlerinden biri olan Hat-San Gemi (HATSN), radara takıldı. Son zamanlardaki yükselişi ile dikkat çeken şirketi Hat-San’da 1 ay boyunca kredili işlem ve açığa satış yasaklandı. Borsa İstanbul, hisse hakkında alınan kararı Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yatırımcılara duyurdu.

Kurum’dan yapılan açıklamada, “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında HATSN.E payları 08/02/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 07/03/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.” denildi.

KISA ZAMANDA İKİYE KATLANDI

Hat-San Gemi İnşaa’nın Borsa İstanbul’da işlem gören payları kısa zamanda ikiye katlandı. Halka arz fiyatı 22,60 TL olan hisse, 20 Eylül 2023 tarihinde borsada işleme başlamıştı. 11 Ekim’de 83 TL’yi gören hisse düşüşe geçerek 25 Aralık tarihinde ise 42,22 TL’ye kadar gerilemişti. O tarihin ardından yeniden yükselişe geçen hisse, 7 Şubat 2024 tarihli seansı 84,15 TL’den kapattı. HATSN payları, 25 Aralık-7 Şubat arasında fiyatını ikiye katladı.

Borsa İstanbul, halka arz hisseye yasak getirdi!


YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Bakmadan Geçme