CVK Maden İşletmeleri halka arzda ilk adımı attı

Madencilik sektörünün yüzde yüz yerli sermayeli şirketlerinden biri olan CVK Maden İşletmeleri halka arz ediliyor.

CVK Maden İşletmeleri halka arzda ilk adımı attı
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Madencilik sektörünün yüzde yüz yerli sermayeli şirketlerinden biri olan CVK Maden İşletmeleri, halka arz için ilk adımı attı. Şirket, hazırlanan taslak izahnameyi Sermaye Piyasası Kurulu onayına sundu. Biz de CVK Maden İşletmeleri halka arzına dair bilgileri sizler için derledik.

Son zamanlarda esen halka arz rüzgârı, yeni halka arz başvuruları ile devam ediyor. Bir yandan Sermaye Piyasası Kurulu onay bekleyen şirketlerin halka arzını duyururken diğer yandan da yeni şirketler halka arz için adeta sıraya giriyor.

Bu şirketlerden biri de CVK Maden İşletmeleri oldu. Şirket, TERA Yatırım liderliğinde hazırlanan taslak izahnameyi yayımladı. Taslak izahnamede yer alan bilgilere geçmeden önce, size şirket hakkında kısaca bilgi vermek istiyor.

CVK MADEN İŞLETMELERİ NE İŞ YAPAR?

CVK Maden İşletmeleri, 100% yerli sermaye ile kurulmuş olan işletmeleri ile maden faaliyetlerini sürdüren bir firmadır. Şirket, modern mühendislik uygulamaları ve teknolojinin sunduğu tüm imkânlardan faydalanması ile dikkat çekiyor. CVK Maden İşletmeleri, Türkiye’nin en yüksek kaliteli krom, kurşun, çinko, bakır, manyezit cevherlerini üretmeye devam ediyor. Şirket ayrıca, altın cevheri üretimi için de AR-GE çalışmalarına son sürat devam etmektedir.

Bünyesinde 1.200 çalışanı bulunan CVK Maden İşletmeleri, yıllık 200 bin ton krom, 2 bin 500 ton kurşun ve 6 bin 500 ton çinko cevheri ihraç etmektedir. Şirketin İstanbul, Bursa, Balıkesir Çanakkale ve İzmir’de çalışma alanları bulunmaktadır.

CVK MADEN İŞLETMELERİ HALKA ARZ DETAYLARI

TERA Yatırım liderliğinde halka arza hazırlanan CVK Maden İşletmeleri, toplam 8.400.000 TL nominal değerli payı halka arza konu edecek. Taslak izahnamede yer alan bilgilere göre, dağıtım şekli ise oransal olacak. Şirketin halka arz fiyatı ve yatırımcı grubu bazında tahsisat oranları ise henüz netleşmedi.

Aşağıda yer alan videoda, şirketin taslak izahnamesinde yer alan finansal tabloyu sizler için hazırladık. YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

CVK MADEN İŞLETMELERİ NEDEN HALKA ARZ KARARI ALDI?

Şirket, halka arz gerekçesi ile ilgili taslak izahnamesinde şu ifadelere yer verdi:

“Şirket’in halka arzı ile kaynak elde edilmesi, özkaynak yapısının güçlendirilmesi, Şirket değerinin ortaya çıkması, kurumsal kimliğinin güçlendirilmesi, marka bilinirliği ve tanınırlığının pekiştirilmesi, şeffaflık ve sürdürülebilirlik ilkelerinin daha güçlü şekilde uygulanması hedeflenmektedir. Halka arz sermaye artırımı ve ortak satışı yöntemleriyle gerçekleştirilecek olup, ortak satışı ile elde edilecek kaynağın kullanımı ortakların tasarrufunda olacaktır.”

CVK MADEN İŞLETMELERİ HALKA ARZ GELİRİNİ NEREDE KULLANACAK?

CVK Maden İşletmeleri halka arz gelirinin %30’unu yeni Maden Ruhsat Lisanslarının alımında ve işletme sermayesi olarak, %70’lik kısmını ise Maden Ruhsatı şirket adına kayıtlı Balıkesir Sarıalan bölgesindeki altın madeni sahasında kurulacak olan üretim tesisinin finansmanında kullanmayı planlıyor.

CVK MADEN İŞLETMELERİ HALKA ARZ NE ZAMAN?

Şirketin halka arzına dair diğer gelişmeler, SPK onayının ardından netleşecek.

Bakmadan Geçme