Ersu Gıda, bedelli sermaye arttırımı başvurusunu geri çekti

Borsa İstanbul'da ERSU kodu işlem gören şirketlerden Ersu Meyve ve Gıda Sanayi A.Ş. , mayıs…

Ersu Gıda, bedelli sermaye arttırımı başvurusunu geri çekti
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Borsa İstanbul’da ERSU kodu işlem gören şirketlerden Ersu Meyve ve Gıda Sanayi A.Ş., mayıs ayında yaptığı bedelli sermaye arttırımı başvurusunu geri çektiğini açıkladı.

Şirket, 20 Mayıs 2022 tarihli açıklamasında yönetimin kurulunun bedelli sermaye arttırımı kararı aldığını ve bu karar doğrultusunda da Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulunulduğunu kamuoyu ile paylaşmıştı.

Geçen zamanın ardından 7 aya yakın bir süredir, SPK’dan onay gelmemesi; Ersu’nun başvuruyu geri çekmesine neden oldu. Şirket, konuyla ilgili Kamuoyu Aydınlatma Platformu üzerinden bir açıklamada bulundu.

Ersu’dan yapılan açıklamada; Türkiye’deki yüksek enflasyonun, döviz kurunun yüksek olmasının, KDV iadelerinde gerçekleşen gecikmelerin başvurunun geri çekilmesinde etkin olduğu belirtildi.

Şirket, konuyla ilgili açıklamasında ise şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye de oluşan hiper enflasyon, dövizde TL ye karşı oluşan devalüasyon ve KDV iadelerinde görülen olağanüstü gecikmeler, şirketin işletme sermayesini eritmiş ve rekabeto olanaklarını kısıtlamıştır Bu gecikmeden ötürü; sermaye artışından beklenen; ;- Hammadde alımlarında meyve sezonunun kaçırılması ,- Sipariş edilecek son teknoloji makine ve ekipmanlarının opsiyonlarının dolması gibi ana unsurlar olmak üzere ticaret hayatının dinamizmini ve rantabilitesini yakalayamama riskler doğmuştur.

Bu nedenlerle 08.12.2022 tarihinde şirket Yönetim Kurulu tarafından yapılan toplantı sonucunda, bedelli sermaye artışı başvurusunun geri çekilmesine karar verilmiş olup, Sermaye Piyasası Kurulu’na bedelli sermaye artırımı başvurusunu geri çekme talebimiz iletilmiştir.

Kamuoyunun ve paydaşlarımızın bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla.”

Bakmadan Geçme