Oncosem halka arz ne zaman, eşit mi oransal mı, hangi bankalar?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 15 Aralık 2022 tarihinde 2 şirketin halka arzını onayladı. Oncosem de bu şirketlerden biri oldu. Oncosem Onkolojik Sistemler (ONCSM) halka arz ne zaman?

Oncosem halka arz ne zaman, eşit mi oransal mı, hangi bankalar?
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 15 Aralık 2022 tarihinde 2 şirketin halka arzını onayladı. Biz bu haberimizde, Oncosem Onkolojik Sistemler’in halka arz detaylarını inceleyeceğiz. Oncosem Onkolojik Sistemler halka arz talep toplama tarihleri ve saatleri ne zaman? Eşit dağıtım mı oransal mı, hangi bankalar? Sadece İnfo Yatırım’dan mı katılım sağlanacak, T1 – T2 ile alınır mı?

SPK’nın 15 Aralık’ta halka arzına onay verdiği Oncosem Onkolojik Sistemler, aradan geçen 1 haftanın ardından talep toplama tarihlerini açıkladı.

Biz de bu haberimizde Oncosem’in halka arzına ilişkin detayları yatırımcılar için derledik. İşte borsa yatırımcısının büyük merakla halka arzını beklediği Oncosem hakkında öne çıkan detaylar…

ONCOSEM NE İŞ YAPAR?

Oncosem Onkolojik Sistemler, 2008 yılında kurulmuş, kanser tedavisinde kullanılan ekipmanların ve tıbbi cihazların üretiminde uzmanlaşmış, devamında Diagnostik testler ve Koruyucu ekipmanlar üretimi ile de başar ısını göstermiş Ankara merkezli bir şirkettir.

Şirket, 15 yılı aşkın sağlık sektörü deneyimi ile Kanser teşhisi ve tedavisinde kullanılan ekipmanlar, yarı mamul bileşenler ve tıbbi cihazların üretimi, diagnostik ürünler ve koruyucu ekipman üretimi gerçekleştirmektedir.

ONCOSEM HALKA ARZ DETAYLARI

Şirketin izahnamesinde yer alan bilgilere göre halka arz işlemine toplam 5.950.000 TL nominal değerli pay konu edilecek. Halka arz fiyatı ise 17,50 TL olarak duyurulmuştu.

Halka arzda yatırımcı grubu bazında dağıtım şekli de bireysel yatırımcılara eşit dağıtım, kurumsal yatırımcılara ise oransal dağıtım olarak açıklandı.

Şirketin borsada işlem göreceği kod ise ONCSM olacak.

Talep toplama tarihleri ise 28-29 Aralık 2022 saat 09.00 - 17.00 arası gerçekleşecek.

Oncosem halka arzında T1 - T2 bakiyeler kullanılamaz.

HALKA ARZDA TAHSİSAT ORANLARI NE OLACAK?

Oncosem Onkolojik Sistemler’in halka arz işlemine konu edilen paylar, yatırımcı grubu bazında ayrılmış durumda. Açıklanan tahsisat oranları ise şu şekilde:

2.380.000 nominal değerdeki pay (%40) Yurtiçi Bireysel Yatırımcılara,

2.380.000 nominal değerdeki pay (%40) Yurtiçi Kurumsal Yatırımcılara,

1.190.000 nominal değerdeki pay (%20) Yurtdışı Kurumsal Yatırımcılara.

ONCOSEM HALKA ARZ GELİRİNİ NEREDE KULLANACAK?

Halka arz eden ortak Erol Çelik‘in 2.000.000 adet payın satışından elde edeceği toplamda 35.000.000 TL gelirden 1.677.783 TL olan halka arz maliyetinin çıkarılması ile 33.322.217 TL tutarında net gelir elde etmesi beklenmekte olup, söz konusu gelir Erol Çelik’in tasarrufunda olacaktır.

Şirketin özkaynaklarını güçlendirmek amacıyla yapılacak sermaye artırımı kapsamında elde edilecek kaynağın;

%13‘üne karşılık gelen 8.414.250 TL‘nin Almanya, İngiltere ve diğer yurt dışı pazarlarda planlanan yüksek teknoloji cihazlar, teknoloji transferi, temiz oda, atık sistemleri vb. yatırımların finanse edilmesinde kullanılmasına

%36‘sına karşılık gelen 23.301.000 TL‘nin planlanan üretim fabrikası yatırımı kapsamında kullanılmasına,

%28‘ine karşılık gelen 18.123.000 TL‘nin üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik yapılacak makine ve ekipman yatırımları kapsamında kullanılmasına,

%23‘üne karşılık gelen 14.886.750 TL‘nin işletme sermayesi ihtiyacının finanse edilmesinde kullanılmasına,

İhtiyaç duyulması halinde yukarıda ifade edilen fon kullanım kalemleri arasında %10 kadar geçiş yapılabilmesine katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.

ONCOSEM’DEN HALKA ARZA KATILAN YATIRIMCILARA VERİLEN TAAHHÜTLER NELER?

Şirket, 1 yıl boyunca satış yapmamanın yanı sıra, 5 gün boyunca günlük 400.000 lot alım emri girmeyi taahhüt ediyor.

Oncosem’in halka arzına dair tüm gelişmeler, mobil uygulamamızı kullanan takipçilerimize anlık olarak ulaşmaktadır.

Bakmadan Geçme