Borsa İstanbul'dan 5 hisse hakkında tedbir kararı!

Borsa İstanbul'da 9 Mayıs tarihli seans tamamlandı. Seans kapanışının ardından 5 hisseye tedbir getirildi. İşte Borsa İstanbul'da tedbir kapsamına alınan hisseler hakkında detaylar!

Borsa İstanbul'dan 5 hisse hakkında tedbir kararı!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Borsa İstanbul’da dalgalı bir gün daha sona erdi. 9 Mayıs 2024 Perşembe tarihli seans kapanışının ardından açıklamalarda bulunan Borsa İstanbul, 5 hisseye farklı tedbirlerin getirildiğini duyurdu. Borsa İstanbul’da tedbir kapsamına alınan hisseler ise DENGE, GEREL, YESIL, SNKRN ve SONME oldu.

Borsa İstanbul'dan 5 hisse hakkında tedbir kararı!

Fotoğraf: Borsa İstanbul

2 HİSSEYE KREDİLİ İŞLEM YASAĞI GETİRİLDİ!

Borsa İstanbul’da işlem gören holdinglerden Denge Holding (DENGE) ve Gersan Elektrik (GEREL) hisselerine kredili işlem yasağı getirildi. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, 7 Haziran seans sonuna kadar bu hisselerde kredili işlemlerin yasaklandığı belirtildi.

BIST’in Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) açıklamasında, “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DENGE.E ve GEREL.E payları 10/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 07/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.” denildi.

1 HİSSEYE BRÜT TAKAS TEDBİRİ!

Borsa İstanbul’un bir diğer holdinglerinden olan Yeşil Yatırım Holding (YESIL) hisselerine ise brüt takas tedbiri getirildi. YESIL paylarında da 7 Haziran seans sonuna kadar brüt takas tedbiri uygulanacak.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında YESIL.E paylarında 10/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 07/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.” ifadelerine yer verildi.

2 HİSSEYE EMİR PAKETİ TEDBİRİ!

Borsa İstanbul 9 Mayıs tarihinde son olarak 2 hisseye emir paketi tedbiri getirdi. Tedbir gelen hisseler ise Senkron Siber Güvenlik (SNKRN) ile Sönmez Filament (SONME) payları oldu.

Yapılan açıklamada, “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında SNKRN.E ve SONME.E payları 10/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 07/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.” ifadeleri kullanıldı.

Bakmadan Geçme