Borsada 4 hisseye tedbir geldi!

Borsa İstanbul'da 11 Haziran tarihli seans kapanışının ardından 4 hisseye tedbir getirildi.

Borsada 4 hisseye tedbir geldi!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

 

Borsa İstanbuş A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan açıklamalarda bulundu. KAP açıklamalarında, 4 hisseye tedbir getirildiği duyuruldu. Tedbir gelen hisseler ise IZFAS, LINK, USAK’ın yanı sıra AVTUR oldu.

Borsada 4 hisseye tedbir geldi!

3 HİSSEDE KREDİLİ İŞLEMLER YASAKLANDI!

Borsada 3 şirketin hisselerinde kredili işlemler 1 ay boyunca yasaklandı. Hisselerine kredili işlem yasağı getirilen şirketler ise İzmir Fırça (IZFAS), Link Bilgisayar (LINK) ve Uşak Seramik (USAK) oldu.

Borsa İstanbul’un konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında IZFAS.E, LINK.E ve USAK.E payları 12/06/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 11/07/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.” ifadelerine yer verildi.

1 HİSSEYE EMİR PAKETİ TEDBİRİ!

Öte yandan Avrasya Petrol ve Turizm (AVTUR) hisselerine de 1 ay boyunca emir paketi tedbiri getirildi. Bu tedbire ilişkin yapılan KAP açıklamasında ise, “Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AVTUR.E payları 12/06/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 11/07/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.” denildi.


Whatsapp Kanalımıza Katılın. Gelişmeleri kaçırmayın!

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 

Bakmadan Geçme