Hisseleri adeta çakılan Gübretaş'tan bir adım daha!

Borsa İstanbul'un güçlü şirketlerinden Gübre Fabrikaları T.A.Ş., son zamanlarda hisselerinin sert düşmesi üzerine bir adım daha atarak basın açıklamasında bulundu. Şirket yaptığı açıklamada, 'Bedelsiz sermaye artırımının reddedilmesinin Şirketimizin faaliyetlerine herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.' dedi.

Hisseleri adeta çakılan Gübretaş'tan bir adım daha!
BİZİ GOOGLE NEWS'TE TAKİP ET Google News ile Takip Et

Sermaye Piyasası Kurulu’nda bedelsiz sermaye artırımına ret yanıtı alan Gübre Fabrikaları T.A.Ş.’nin hisseleri, gelen bu karar sonrasında Borsa İstanbul’da adeta çakılmıştı. Şirket, 18 Aralık tarihinde açıklanan bu kararın ardından hisselerin düşmesi üzerine 25 Aralık’ta da bir açıklama yayınlamıştı. Yapılan bu açıklamanın üzerine de hisselerin taban fiyata oturması, şirketi yeniden harekete geçirdi.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME!
100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!
(Ücretsiz BORSA Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

25 Aralık 2023 borsa seansının kapanmasının ardından bir açıklamada daha bulunan Gübre Fabrikaları, açıklamaya şu ifadelerle başladı: “Şirketimizin Borsa İstanbul’da işlem gören payları ile ilgili olarak son günlerde hisse fiyatında meydana gelen olağandışı hareketlerinden dolayı kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hasıl olmuştur.”

ŞİRKETİN GENEL YAPISI HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Gübre Fabrikaları’ndan yapılan açıklamada şirket hakkında genel bilgi de verildi. Açıklamada, “Şirketimiz, 1952 yılında kurulmuş olup Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören ilk 15 şirketten birisidir. Şirketimizin %75,95 hissesi ana hissedar olan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne aittir. Kalan %24,05 pay senedinin tamamına yakın kısmı ise halka açık olup BİST ’te işlem görmektedir.” denildi.

“9 AYLIK GERÇEKLEŞMELERE GÖRE KONSOLİDE CİROMUZ 20,5 MİLYAR TL”

Şirketin finansal durumu hakkında da bilgiler veren Gübretaş, “Tarım Kredi Grubu’nun en önemli şirketlerinden biri olan Gübretaş olarak tarım sektörüne kimyevi gübre tedarik eden en büyük şirket olma misyonumuz devam etmektedir. Bu kapsamda; 2022 yılsonu konsolide ciromuz 25,3 milyar TL, ana ortaklığa isabet eden net kârımız ise 757 milyon TL’dir. 2023 yılında ise ilk 9 aylık gerçekleşmelere göre konsolide ciromuz 20,5 milyar TL olup, ana ortaklığa isabet eden net kârımız ise 565 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Görüleceği üzere şirket faaliyetlerimiz olağan şekilde devam etmekte ve finansal tablolarımıza etki edebilecek herhangi bir olumsuz durum bulunmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

İŞTİRAKLER HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Gübretaş, açıklamanın devamında ise şirketin iştirak olduğu bağlı ortaklıkları hakkında bilgiler verdi. Yapılan açıklamada konuyla alakalı ise, “Bunun yanı sıra Gübretaş; Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş.’nin %100, Tarkim Bitki Koruma San. ve Tic. A.Ş.’nin %30,48, Tarım Kredi Teknoloji A.Ş.’nin %15,78 ve Razi Petrochemical Co.’nun %48,88 pay sahibidir. Gübretaş’ ın esas faaliyetlerinin yanı sıra iştirak ve bağlı ortaklıklarının ticari faaliyetleri de ciro ve kârlılık bağlamında olumlu bir şekilde devam etmektedir. Nitekim Tarkim A.Ş.’nin Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirilen halka arzına yatırımcılardan 4.1 kat talep gelmiş olması, şirketimize ve iştirakimize olan teveccühü göstermektedir. Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. ise kamuoyu ile daha önceden paylaşıldığı üzere, faaliyetlerine ve yatırımlarına planlandığı şekilde devam etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

“BEDELSİZ SERMAYE ARTIRIMI REDDİNİN ETKİLERİ…”

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan bedelsiz sermaye artırımının reddi kararı alan Gübretaş, “Diğer taraftan, Sermaye Piyasası Kurulu’nun 07.12.2023 tarih ve 76-1671 sayılı Kararı ile bağlı ortaklığımız Razi Petrochemical Co.'nun taraf olduğu dava gerekçe gösterilerek bedelsiz sermaye artırım talebimiz uygun görülmemiştir. Ancak önemle belirtmek gerekir ki söz konusu dava geçmiş yıllardaki bağımsız denetim raporlarında yer almakta olup, iştirakimizce söz konusu dava süreci yakinen takip edilmektedir. Dolayısıyla bahse konu dava, geçmiş yıllarda bağımsız denetim raporlarına konu edilen bir husus olup, iştirakimiz veya Gübretaş açısından yeni veya ayrı bir hukuki sürece işaret etmemektedir. Diğer taraftan Razi Petrochemical Co ‘da sermaye şirketi olup ortakların ve Şirketimizin olası risklere karşı sorumlulukları sermaye payları ile sınırlıdır. Sonuç olarak, Gübretaş 7 milyar TL ana ortaklığa ait özkaynak ve %30 pazar payı ile sektör lideri olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Söz konusu bedelsiz sermaye artırımının reddedilmesinin Şirketimizin faaliyetlerine herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.” açıklamasında bulundu.

BÜYÜMEYE DEVAM…

Gübretaş, açıklamanın sonunda ise büyümeye devam sinyalleri vererek, “Nitekim reddedilen husus Şirket öz kaynaklarında bulunan geçmiş yıllardan birikmiş kaynakların sermayeye eklenmesidir. Şirketimize herhangi bir fon girişi ve çıkışı yaratmayan bir husustur. Ana hissedarımız olan Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşu Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ nin verdiği güç ve destekle Şirketimiz, büyümeye ve finansal yapısını güçlendirmeye devam edecektir. Şirketimizin hisse fiyatlarında son dönemde meydan gelen olağan dışı gelişmeler yakından takip edilmektedir. Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.” ifadelerini kullandı.


YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Bakmadan Geçme